محفل تجلیل از جشن نوروز سال 1401 در شهر ونکوور، کانادا - د 1401 کال نوروز لمانځنه - Nowruz and New Year 1401 celebration event in Vancouver, Canada

محفل تجلیل از جشن نوروز سال 1401 در شهر ونکوور، کانادا - د 1401 کال نوروز لمانځنه - Nowruz and New Year 1401 celebration event in Vancouver, Canada

21:45:11

محفل تجلیل جشن نوروز سال 1401 در شهر ونکوور، کانادا

به تاریخ اول حمل سال 1401 مطابق با 21 مارچ 2022، محفل با شکوهی به مناسبت فرا رسیدن سال نو و نوروز باستان با اشتراک صد ها تن شهروندان افغانستان مقیم بزرگ شهر ونکوور، برگزار شد. هدف اساسی از برگزاری این محفل، ارج گذاری به جشن نوروز به عنوان یک ارزش تاریخی و تمدنی افغانستان و کشور های منطقه بود. درین نشست، افزون بر شهروندان و فرهنگیان افغانستان در حوزه ونکوور، آقای رامین معنوی جنرال قونسل افغانستان در ونکوور، محترم سلطان فیضی رئیس اتحادیه افغانها در ونکوور، محترم محمد محق سفیر پیشین افغانستان در مصر، محترم سميع سهیم گویندۀ ورزیده پیشین رسانه های افغانستان، خانم ذكيه، محترم ميرملك رحمان، محترم كريم نستوه، محترم علي ياور هوشمند و محترم مسعود بدخش در مورد نوروز و سال نو سخنرانی خویش را ایراد نمودند.  

آقای معنوی جنرال قونسل افغانستان، ضمن ابراز سپاس از اتحادیه افغانها و سایر دست اندرکاران برنامه، نوروز باستان و سال نو را به همه حاضرين، خجسته و مبارك عرض نمود و اظهار امیدواری کرد تا در سال جدید، مشکلات زندگی و ظلم بالای مردم افغانستان پایان یابد و مردم در یک نظامی مبتنی بر اراده خود شان، در فضای امن، زندگی با عزت و با سعادت داشته باشند. وی گفت که نو روز،  به قول معروف زنده شدن دوباره طبيعت، مناسب ترين موقع بعنوان آغاز بهار براي خوشي و تجليل میان مردم است.  نوروز منحیث يكي از كهن ترين جشنهاي به جا مانده از نياكان ما در آرياناي بزرگ بوده و روایت هاي تاريخي قدامت آنرا بيش از ٢٠٠٠ سال قبل از میلاد میدانند.  بناً اين ارزش فرهنگي پيوند تاریخی عميق و ژرفي با روح و روان مردم حوزه جغرافيايي و تمدنی ما دارد. به همين دليل، مردم افغانستان، ايران، تاجكستان، و ساير كشور هاي حوزه، اين روز را در هر نقطه جهان، به بهترين شيوه تجليل مي كنند. همچنان افزود که این روز تنها برای تجلیل نیست، بلکه بهترین فرصت برای تجدید تعهد در زمینه ابعاد مختلف زندگی است. یعنی فرصتی است که تأمل کنیم تا چه درس های در سال هاي قبل آموختیم و چگونه می توانیم در سال جدید عضو مفید تر و موثر تر جامعه خود باشیم.  بدین ترتیب، سال جدید را با اهداف نو، دیدگاه نو و رویکرد نو در زندگی، آغاز کنیم.

آقای معنوی همچنان بیان کرد که درين اواخر كسانيكه با فرهنگ و ارزش هاي ملي ما بيگانه اند و يا عمدأ نوروز را اغفال مي كنند، بزرگترين جفا را در حق مردم اين حوزه تمدني ميكنند. ايجاب مي كند تا هميشه با افتخار به نوروز و ساير ارزش هاي فرهنگي ارج قايل شويم و نگزاريم تا به آنها بي حرمتي يا بي توجهي شود.  حفظ و زنده نگهداشتن ارزش های فرهنگی رسالت مردم ما در هر نطقه جهان میباشد.

افزون بر آن، ياد آوری نمودند كه مردم افغانستان سخت ترين سال را سپري كردند. با آغاز سال جديد، اميد است تا زندگي مردم مملو از خوشي و سربلندي باشد و صلح دايمي و با عزت نصيب مردم ما شود.  

در اخير غرض معلومات هموطنان عزيز عرض شد كه جنرال قونسلگری افغانستان در ونکوور تا کنون خدمات قونسلی را با وجود امکانات محدود و مشکلات موجود،  ارايه مي كند. همچنان، از محترم حاجی عبدالصبور خدایار یکتن از شخصیت های فعال و خیر اندیش در ونکوور، بابت همکاری و حمايت شان از جنرال قونسلگری، اظهار سپاس بعمل آمد.

در محفل، برنامه های فرهنگی، سرگرمی و موسیقی افغانستان نیز شامل بود که باعث شکوهمندی هر چه بیشتر آن گردید.

Last modified on Friday, 01/04/2022

Go to Top